Angrešt

Srstka angrešt, také srstka obecná či meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa) je běžný lesní i zahradní keř lidově známý jako angrešt.

Plod angreštu obsahuje mnoho cenných kyselin, hlavně citronovou, jablečnou, vinnou a šťavelovou. Cukru obsahuje méně než 10%, především fruktózu. Obsahuje stejně vitamínu C jako citrony, vitamín E, dále menší množství vitamínu B. Z minerálních látek je bohatý na draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluór, biotin a měď. Dále křemík, který pomáhá udržovat zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně a tak předchází cévním nemocem. Slupka je navíc bohatá na nenasycené mastné kyseliny a to také srdci prospívá.

Angreštový džem je dnes již téměř rarita. Přitom ještě před 20-30 lety byl angrešt běžným ovocem v každé vesnické zahradě. Ručně sklízené plody, trhané v optimálním stupni zralosti jsou sladké a chuťově atraktivní. 

V současné době se angrešt již ve velkovýrobě prakticky nepěstuje. Je to důsledek nezájmu zpracovatelského průmyslu o tuto plodinu.